Uyku İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Uyku İle İlgili En Çok Sorulan Sorular

Yazımızda yaşanma oranı en fazla olan uyku problemlerine ait sorular ve cevaplarına yer vereceğiz.

Uykusuzluk Sorunum İçin Ne Yapabilirim?

Uykusuzluğa neden olabilecek psikolojik sıkıntıların çözümüne odaklanmanızda yarar var. Stres, yorgun bir beyin ile uyumak oldukça zor olmaktadır. Terapi desteği almak isterseniz başvurabilirsiniz. Bunun yanında beslenme alışkanlıklarınızı da gözden geçirmenizde fayda var. Özellikle uyarıcı niteliğindeki yiyecek ve içeceklerden kaçınmanız son derece önemli.

8 saatten fazla uyumamam rağmen uyandığımda dinlenmemiş oluyorum. Bu yorgunluk hissinden nasıl kurtulabilirim?

Öncelikle buna yol açan psikolojik bir sorun ya da strese girmenize sebep olacak bir durum var mı araştırılmalı. Daha sonra da dahiliye hekimleri tarafından yorgunluğunuza yol açan hastalıklar gözden geçirilmelidir. Bu hastalıkların başında kansızlık gelmektedir. Sonrasında da kan şekeri düzeyine, yüksek veya düşük tansiyona bakılmalıdır.
Diğer yandan vücut ağrıları ve halsizlik sabahları yorgun uyanmanın sebeplerinden olabilecekken, aynı zamanda yorgun uyanmanın yarattığı sorunlar olarak da görülebilir. Bunlar kişinin hayat kalitesinde düşüşe neden olurlar.

Uyuyamama sorunum için ne yapabilirim?

Uyuma saatinden en az 4-5 saat öncesi uyarıcı içecekleri (çay, kahve) kesmeniz önerilir. Bitki çayları (ıhlamur, melisa, adaçayı vb.) tavsiye edilir. Uyumadan önce ılık su, ılık süt içebilirsiniz. Uyumadan 1 saat önce ılık duş önerilir. Bütün bu önerilere rağmen rahatlamazsanız aile hekiminizle görüşerek destek tedavisi almanız önerilir.

Horlama problemim var. Ne yapabilirim?

Uyku merkezine başvurmanızda ve uzman desteği almanızda fayda var. Uyku apnesi sendromu ile hormala genel olarak birlikte gerçekleşir. Yapılması gereken tetkikler söz konusu. Bir doktor ile horlamanızın nedenlerini araştırmalısınız.

Kullandığım bazı ilaçlar uykusuzluk sebebi olabilir mi?

İlaçlar uykusuzluğa sebep olabilmektedir. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımı, ayrıca fazla cafein içeriğine sahip içecekler de uykusuzluğu çağırır.

Tek başıma uyuyamıyorum. Ne yapmam gerekir?

Bunun özel bir uygulaması yok maalesef. Bu duruma bağışıklık kazanana kadar uykusuz kalmak pahasına denemeler yapmalısınız.

Hormonal bozukluklar uyku problemlerimin sebebi olabilir mi?

Kadın hastalıkları ile uykusuzluk arasında doğrudan bir bağlantı yoktur. Ancak menopoz döneminde bu tür yakınmalar olabilir. Bir uyku araştırma merkezine başvurabilirsiniz.

Anksiyete uykusuzluk için tetikleyici bir faktör müdür?

Anksiyetinize yönelik tedavi almak için bir psikiyatri uzmanına başvurabilirsiniz. Ancak uykuya dalmayı güçleştiren nedenler de söz konusu olabileceği için öncelikle bir uyku araştırma merkezine başvurmanızda fayda var.

Kalbim Hızlı Çarpıyor, Uyuyamıyorum. Sebebi ne olabilir?

Sorununuzun sebebi panik atak olabilir. Bu durumu netleştirmek açısından bir psikiyatr uzmanıyla görüşmeniz faydalı olacaktır.

Uykulu ve sinirli halime çözüm önerebilir misiniz?

İçinde bulunduğunuz fiziksel ve manevi koşulların birçoğu bu tarz şikayetlere yol açmaktadır. Bu gibi tıbbi sorunların öncelikle fizyolojik olarak aydınlatılması şarttır. Yani, gerekli muayene ve tetkikler yapıldıktan sonra eğer hormonal veya diğer fizyolojik sebepler ortadan kaldırılacak ve daha sonra da psikolojik destek sağlanması gerekir.
Top