Yılanlar Kış Uykusundan Ne Zaman Uyanır?

Yılanlar Kış Uykusundan Ne Zaman Uyanır?

Yılanlar , soğuk kanlılar grubuna dahildirler ve bu gruptaki birçok hayvan gibi kış aylarını uykuda geçirirler. Uyanma dönemleri ise Haziran ayında gerçekleşmektedir.

Yılanların, kış uykusundan uyanmaya başladığı haziran ayı aynı zamanda yılanların en aktif ve hareketli olduğu dönemdir.

Engerek yılanlarının yirmi otuz tanesi bir arada, toprağın altındaki çukurlarda, birbirlerine sarılarak uyurlar. Özellikle tarımsal bölgelerde çok sık yılan görülmeye başlanabileceğini, bu konuda insanların daha duyarlı olması gerektiğini kaydeden uzmanlar, yılanların insanlar tarafından kötü algılandığını ve bu kötü algının sonucunda doğal dengenin olumsuz etkilere maruz kaldığını belirtiyorlar. Özellikle kış uykusu sonrası uyanan yılanların beslenme döngülerinin büyük önem ifade ettiğinden asla öldürülmemeleri gerektiğini ekliyorlar.

Yılanlar sadece yaz aylarında değil, kış aylarında uyku evresinde iken de öldürülebiliyorlar. Bu da yine aynı şekilde çok sağlıksız bir durumdur ve mutlaka kaçınılması gerekir.

Kainatta bir denge söz konusu ve buna insanların yaptıkları etkiler ile hastalıklar, farklı problemler ortaya çıkıyor. Örneğin yılanların öldürülmesi demek fare gibi kemirgenlerin fazla çoğalması demek. Bu da başta tarımsal alanlar olmak üzere ciddi problemleri beraberinde getiriyor.
Top