Çocuklara Tuvalet Eğitiminde Gece Uykudan Uyandırılmalı mı?

Çocuklara Tuvalet Eğitiminde Gece Uykudan Uyandırılmalı mı?

Çocuğunuzu gece tuvalet eğitimine başlatabilmeniz için gündüz saatlerinin büyük bölümünde bez kullanmıyor olması gerekir. Gündüz tuvalet eğitimi devam ederken gece bezini de bırakabilirsiniz.

Gece tuvalet eğitimine başladığınızda, çocuğunuzun yatmadan önceki sıvı alımını kısıtlamanız gerekir. Yatmadan 1-2 saat önce sıvı tüketimini sınırlamalı ve yatırmadan önce mutlaka tuvalete götürmelisiniz.

Çocuğunuzu yattıktan 2 saat sonra uyandırıp tuvalete götürmeli ve çişini yaptırmalısınız. Çoğu çocuk uykusunda tuvalete gidip çişini yaptığını fark etmez ve hemen tekrar uykuya dalar. Ancak bazı çocuklar uyandırıldıklarında son derece huysuz olup sizinle inatlaşabilir. Gece çocuğunuzu tuvalete kaldırırken onu en az rahatsız edecek yöntemi keşfetmelisiniz. Eğer tuvalet için kaldırdığınızda altını ıslatmışsa‚ üstünü değiştirmeli ve ertesi gün 15-20 dakika erken tuvalete götürmelisiniz.

Eğer çocuğunuz sabah uyandığında altı kuru ise onu ödüllendirebilirsiniz. Eğer sabah uyandığında altını ıslatmışsa çocuğunuza kızmamalı ve olumsuz tepki vermemelisiniz. Tuvalet eğitimi sabır işidir, unutmamalısınız.

Çocuğunuzu gece kaldırdığınızda altının kuru olması durumu 3 günden fazla devam etmişse, geceleri 5 dakika daha geç uyandırmaya başlamalısınız. Gece altının kuru kalktığı her 3 günde bir 5 dakika geç kaldırmalısınız. Gece tuvalete kaldırmayı çocuğunuz tam olarak tuvaletini kontrol edinceye kadar devam ettirmelisiniz.
Top