Deliksiz Uyku Zayıflamaya Yardımcı

Deliksiz Uyku Zayıflamaya Yardımcı

Uyku uyumak kilo yapar mı, az uyku mu kilo yapar,çok uyku mu,uyku dengesini nasıl sağlamak lazım, uyku ile kilo arasındaki ilişki nasıldır,zayıflamak isteyenler ve kilo almaktan şikayetçi olanların merak ettiği uyku sorusunu uzmanların görüşlerinden derledim.Ben ve benim gibi kilo vermek isteyen hanımların okuması gereken önemli bir zayıflama yazısı daha.Uyku uyuyarak mı zayıflarız, yoksa uyumadan mı ?

Eğer uyuklamalarınızın üstünüzde yarattığı ağırlığı, kahve alımına ayırdığınız bütçeyi ve içinde olduğunuz ruh halini düşünüyorsanız; bir de gelecek neslin kalın beline ve sağlığına bakın! Her gece 6.5 saatten az uyuyan 20 yaş altı gençlerin, yüksek tansiyon problemiyle karşılaşma riski iki kat fazla… Case Western Reserve’deki bilim adamları; gecede bir saat az uyumanın, bir çocuğun kilolu olma riskini ikiye katladığını (Evet bu doğru!) gösteriyor. Zaten şartlar onların aleyhine gelişiyor. Ve bu tıp dilinde dediğimiz gibi ‘beklenen bir durum…’

BEYNİN EN İYİ BESİNİ

Çünkü uyku, yiyecek, seks ve susuzluk; beynin aynı bölümünü paylaşıyor.
Eğer yeteri kadar uyku uyunmuyorsa, insanlar bu açığı yiyeceklerle kapatıyor. Sonuç olarak; vücutlarımız ve beyinlerimiz, trenler raylara ne kadar ihtiyaç duyuyorsa uykuya o kadar ihtiyaç duyuyor. O olmadan çalışamıyor!

* Uykuya beyin hücrelerinin fonksiyonunu yerine getirmesi için de gereksinim duyuyoruz. Çocukların ise fiziksel ve zihinsel aktivitesi için uykuya ihtiyacı var. Koordinasyon ve sağlıklı düşünce yetilerini geliştirmek için beyin hücrelerinin iyi çalışması gerekiyor.

* Uyku, çocuklarınızın gelişmesini sağlayan büyüme hormonunun da doğru miktarlarda salgılanması için gerekli. Ama birçok çocuk (çok küçük olanlar bile) yeteri kadar dinlenemiyor.

* Her gece dokuz saat uyumaları gerekirken, araştırmalar çoğunun yedi saatten az uyuduğunu gösteriyor. Bu arada, ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin yüzde 62′si her gece en az bir saat uyku bozukluğu yaşıyor.
Top