"Sabah Uykusu Rızka Manidir"

"Sabah Uykusu Rızka Manidir"

Bu hadis-i şerif sabah saatlerinde uyumanın zararlı olduğunu net bir şekilde ifade ediyor. Sabah saatlerinde çalışmanın uyumaktan daha isabetli olacağına dair farklı hadis-i şerifler de mevcut. Hadis-i Şerifler ve bilimsel kaynaklar bu konu için de aynı noktada hemfikir.

"Sabah namazını kıldıktan sonra uyumayın, rızkınızı aramaya çalışın!"

"Sabah uykusu, acizlik, tembellik, gevşeklik ve unutkanlığa sebep olur."

"Sabah namazından sonra, güneş doğana kadar uyumayın!"

Peki bunun altında yatan sebep nedir. Sabah uykusu hangi sebeplerden dolayı tehlikeler içerir?

Bu durumun temel gerekçesi, sadece insan fıtratının bu vakitlerde daha performanslı oluşu ve bu performansı negatif olarak uykuda öldürmeyip pozitif mânada değerlendirme gereğidir.

Güneşin doğuşundan, yaklaşık 45 dakika geçinceye kadar geçen zamanda uyumak iyi değildir. Aslolan erken yatıp erken kalkmaktır. Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: "Sabahın erken saatlerinde bereket ve başarı vardır."

Birçok başarılı iş adamının güneş doğmadan çok önce ayakta olduğunu duymayan yoktur. Peki ya güneş doğarken uyumanın vücudumuza verdiği zararlar nelerdir?

Hz. Ömer (r.a.):

” Uyku kuşluk vaktinde uyuyana akıl noksanlığı, ikindide uyuyana delilik getirir.”

”Sabahın erken vaktinde uyumaktan sakınınız! Zira ağız kokusu, ruhi dengesizlik ve mizacın bozulmasına sebep olur.”

şeklinde buyurmuşlardır.

Bu uyarının bilimsel açıklaması şu şekildedir; bu saatlerde organ ve sistemleri calıştıran hayati hormonlar üretilir. Ancak uyku halinde bu hormon üretimi cok yavaslar ve yeterince üretilemez.Sonuç olarak; hormon dengesizliği, buna bağlı hastalıklar ve ruhsal dengesizliğe sebep olur.
Top